web-hurd
[Top][All Lists]
Advanced

[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

the hurd homepage translation


From: andrzej zaborowski
Subject: the hurd homepage translation
Date: Thu, 29 Sep 2005 22:47:31 +0200

Hello,
The Hurd's homepage at www.gnu.org had not been translated into polish
as far as I could find out, so I made a simple translation of a little
part of it. The four .html files that I modified are attached, and I'd
be happy to see them on www.gnu.org some day. Should I be contacting
some translation team instead?
Unfortunately I didn't have time enough to translate all of the
website, but I believe the translated part is done well and I'll be
happy to update it when needed.
Greetings,
Andrzej Zaborowski
--
balrog 2oo5
 [obrazek z logo Hurda] [ Holenderski | Angielski | Esperanto | Niemiecki | Hebrajski | Polski | Hiszpański ]
Co nowego
 
Zmiany (ChangeLog)

GNU Hurd
 
Dokumentacja
Instalacja
Zasięganie Pomocy
Kod Źródłowy
Tworzenie
Historia
 
GNU Mach
 
Dokumentacja
Instalacja
Kod Źródłowy
 
MiG
 
Kod Źródłowy
 
Podobne Projekty


Czym jest GNU Hurd?

GNU Hurd to odpowiednik jądra Uniksowego z projektu GNU. Hurd jest zbiorem serwerów które są uruchamiane na mikrokernelu Mach implementując systemy plików, protokoły sieciowe, kontrolę dostępu do plików oraz inne podstawowe funkcje które musi spełniać jądro Uniksowe i podobne mu jądra (takie jak Linux).

Jeśli posiadasz jakieś nowe informacje związane z projektem Hurd koniecznie napisz wiadomość do address@hidden aby mogła zostać dodana na tej stronie.


Co nowego?

20 września 2005
Materiały z tematyki Systemy Operacyjne z Libre Software Meeting, które odbyło się tego lata, są dostępne tutaj. Wśród nich znajdziemy slajdy i nagrania przemów Marcusa Brinkmanna i Neala Walfielda o portowaniu Hurd na L4.

22 sierpnia 2005
Dodano tłumaczenia wielu podstron na język Esperanto. Ich autorem jest Ludovic Courtès.

29 lipca 2005
Dodano tłumacznie podstrony GNU Hurd na język Włoski autorstwa Carlo Palma.

26 lipca 2005
Dodano holenderskie tłumaczenia podstron of Co Nowego? oraz GNU Hurd, które wykonał Roan Embrechts.

28 stycznia 2005
Marcus Brinkmann dodał drobną podstronę opisującą trwające właśnie przystosowywanie Hurda dla L4.

21 sierpnia 2003
Dodano odniesienia do Przeglądu Kodu Źródłowego Hurd'a Patricka Strassera we wszystkich podstronach "Kod Źródłowy".

16 lipca 2003
Zakończyło się już GNU/LinuxTag 2003 i ponieważ przedstawiano tam prezentację na temat Hurda oraz pokaz działania systemu GNU/Hurd, a także sprzedawano t-shirty, Wolfgang Jährling napisał krótkie podsumowanie przebiegu spotkania. Podziękowania dla Wolfganga Jährlinga, Volkera Dormeyera oraz Michaela Bancka!

2 lipca 2003
Utrzymywany przez ostatnie lata tarball z dystrybucją Debian GNU/Hurd, którego twórcą był Marcus Brinkmann, zostaje w tym momencie zarzucony. Jego następcą jest paczka crosshurd Jeffa Bailey'a. To właśnie ona powinna być teraz używana do instalacji Debian GNU/Hurd. Potrzebna będzie jeszcze oddzielna instalacja Debiana działająca na tej samej maszynie. Dokładna instrukcja instalowania GNU/Hurd nie została jeszcze uaktualniona.

14 lutego 2003
Przewodnik Użytkownika GNU/Hurd jest już dostępny w sekcji Dokumentacja na stronie Hurda.

18 stycznia 2003
Gaël Le Mignot, przewodniczący HurdFr, zaprezentował system GNU Hurd dnia 22 listopada 2002 na EpX w Paryżu. Są również dostępne Slajdy po angielsku i po francusku z jego prezentacji.

Starsze niusy.

[ Holenderski | Angielski | Esperanto | Niemiecki | Hebrajski | Polski | Hiszpański ]

 [obrazek z logo Hurda]
[ Chiński (Uproszczony) | Chiński (Tradycyjny) | Holenderski | Angielski | Esperanto | Hebrajski | Włoski | Polski | Hiszpański ]
Co nowego
 
Zmiany (ChangeLog)

GNU Hurd
 
Dokumentacja
Instalacja
Zasięganie Pomocy
Kod Źródłowy
Tworzenie
Historia
 
GNU Mach
 
Dokumentacja
Instalacja
Kod Źródłowy
 
MiG
 
Kod Źródłowy
 
Podobne Projekty


Spis Treści


Hurd: Wprowadzenie

GNU Hurd to odpowiednik jądra Unixowego z projektu GNU. Hurd jest zbiorem serwerów które są uruchamiane na mikrokernelu Mach implementując systemy plików, protokoły sieciowe, kontrolę dostępu do plików oraz inne podstawowe funkcje które musi spełniać jądro Unixowe i podobne mu jądra (takie jak Linux).

Hurd może być w tym momencie uruchamiany tylko na maszynach IA32. W przyszłości powinien zostać (i napewno zostanie) przystosowany do innych mikrokerneli oraz platform sprzętowych.

Zalety Hurda

Hurd nie jest (jak narazie) najbardziej zaawansowanym jądrem znanym rodzajowi ludzkiemu, ale posiada cały wachlarz konkurencyjnych własności:
jest to wolne oprogramowanie
Każdy może go używać, dokonywać zmian i rozprowadzać zgodnie z zasadami Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL).
jest kompatybilny
Hurd zawiera znane i lubiane środowisko programistyczne i użytkownika. Pod wszystkimi względami jest nowoczesnym jądrem Uniksowym odpowiednim do każdego zastosowania. Wykorzystuje bibliotekę GNU C, której rozwój jest ściśle związany ze standardami takimi jak ANSI/ISO, BSD, POSIX, Single Unix, SVID, lub X/Open.
stworzony aby przetrwać
W przeciwieństwie do inny popularnych jąder systemów, Hurd opiera się na solidnej, zorientowanej obiektowo strukturze która pozwoli na rozbudowę bez konieczności zmiany założeń projektu. Struktura ta umożliwi Hurdowi przejście poważnych zmian projektowych i modyfikacji bez ryzyka przepisywania kodu lub rezygnacji z tego co już jest.
jest skalowalny
Implementacja Hurda jest wielowątkowa od podstaw co pozwala mu osiągać najlepsze wyniki zarówno na maszynach jedno- jak i wieloprocesorowych (SMP). Interfejsy (API) Hurda zostały zaprojektowane z myślą o działaniu w trybie "przezroczystych" klastrów sieciowych (collectives) - w tym momencie nie jest to jeszcze możliwe ze względu na braki implementacyjne.
jest rozszerzalny
Hurd jest atrakcyjną platformą dla chcących nauczyć się programowania (hackowania) systemowego w jądrze i tych którzy pragną zrealizować nowatorskie pomysły w technologii jądra. Każdy element systemu został stworzony tak aby łatwo było go zmodyfikować i ulepszyć.
jest stabilny
Nowe komponenty jądra Hurd mogą być dodawane i sprawdzane bez resetowania maszyny (nawet przypadkowego) i przy zachowaniu ciągłości działania systemu. Uruchomienie własnego modułu nie wpływa na innych użytkowników, a co za tym idzie nie wymaga specjalnych uprawnień systemowych. Bezpieczeństwo mechanizmu rozszerzeń jądra wynika z założeń projektu: niemożliwe jest dokonanie zmiany która wpłynie na środowisko innego użytkownika chyba, że użytkownik ten autoryzuje taką zmianę lub dokona jej administrator systemu.
działa
Hurd jest rzeczywistym oprogramowaniem które istnieje w Tym Momencie. Nie jest ani projektem badawczym, ani planowanym przedsięwzięciem. Nie będziesz musiał czekać żeby zacząć go używać i ulepszać.

Co to znaczy Hurd

Według Thomasa Bushnella z BSG - głównego projektanta GNU Hurd:
`Hurd' to skrót od `Hird of Unix-Replacing Daemons' (Hird serwerów zamiennych Uniksa), gdzie `Hird', z kolei, to skrót oznaczjący `Hurd of Interfaces Representing Depth' (Hurd interfejsów reprezentujących zagnieżdżenie). Jak widać jest to pierwsze oprogramowanie nazwane za pomocą wzajemnie rekursywnych skrótów literowych.

Stan projektu

Hurd, razem z mikrokernelem GNU Mach, bibliotekami GNU C i wszystkimi innymi programami należącymi lub nie do projektu GNU, które znajdują się w systemie GNU, udostępniają już dziś w większości kompletny i zdatny do użycia system operacyjny. Nie jest on może jeszcze w tym momencie gotowy do wykorzystania produkcyjnego jako że zawiera wiele drobnych błędów i ze względu na braki w implementacji. Jakkolwiek jest dobrą podstawą do dalszego rozwoju i użytkowania do zastosowań o mniejszych priorytetach.

System GNU (nazywany GNU/Hurd) jest całkowicie spójny (możliwe jest skompilowanie wszystkich jego części wyłącznie za pomocą narzędzi z projektu GNU). Wiele sesji Hurda może być uruchomionych równolegle. Możliwe jest również debugowanie nawet podstawowych serwerów jednej z nich za pomocą gdb uruchomionego wewnątrz innej instancji Hurda. System okienkowy X i korzystające z niego programy czy zaawansowane aplikacje serwerowe takie jak serwer www Apache mogą z powodzeniem działać w systemie GNU.

Negatywną cechą jest zdecydowanie to że obsługa urządzeń znakowych (takich karty dźwiękowe) i innego sprzętu nie została jeszcze w większości dodana. Mimo, że dostępny jest interfejs POSIX-owy, niektóre z dodatkowych możliwości, takie jak pamięć dzielona POSIX oraz semafory, są jeszcze w stanie rozwoju.

Wszystko to odnosi się do aktualnej wersji rozwojowej a nie do ostatniego wydania (0.2). Dla wszystkich zainteresowanych zalecane jest wypróbowanie ostatniej wersji rozwojowej (development) i oczywiście wysyłanie uwag do twórców Hurda.


[ Chiński (Uproszczony) | Chiński (Tradycyjny) | Holenderski | Angielski | Esperanto | Hebrajski | Włoski | Polski | Hiszpański ]

 [obrazek z logo Hurda] [ Angielski | Hebrajski | Polski | Hiszpański ]
Co nowego
 
Zmiany (ChangeLog)

GNU Hurd
 
Dokumentacja
Instalacja
Zasięganie Pomocy
Kod Źródłowy
Tworzenie
Historia
 
GNU Mach
 
Dokumentacja
Instalacja
Kod Źródłowy
 
MiG
 
Kod Źródłowy
 
Podobne Projekty


Spis Treści


GNU Mach: Wprowadzenie

GNU Mach jest mikrokernelem systemu GNU. Mikrokernel udostępnia tylko najbardziej podstawowe funkcje - jest możliwie cienką warstwą między platformą sprzętową i systemem operacyjnym który działa poza jądrem (user space). Serwery GNU Hurda i biblioteka GNU C implementują podstawę systemu GNU kompatybilnego z POSIX wykorzystując do tego funkcje architektury mikrokernela których dostarcza Mach.

GNU Mach działa w tym momencie tylko na maszynach kompatybilnych z IA32. W przyszłości powinien zostać (i napewno zostanie) przystosowany również do innych platform sprzętowcyh. Mach był już w przeszłości portowany na wiele systemów operacyjnych.

Projekt GNU Mach jest kierowany przez programistów projektu GNU. Jeśli potrzebujesz pomocy z GNU Machem, lub chcesz pomóc w rozwijaniu tego mikrokernela, powinieneś skontaktować się z projektem Hurd.

Zalety GNU Mach

GNU Mach nie jest wcale najbardziej zaawansowanym mikrokernelem znanym rodzajowi ludzkiemu. Nie jest ani najszybszy, ani najmniejszy. Posiada jednak bogaty zbiór interfejsów oraz zbiór innych cech które czynią go świetną bazą dla systemu Hurd.
jest wolnym oprogramowaniem
Każdy może go używać, dokonywać zmian i rozprowadzać zgodnie z zasadami Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL).
stworzony aby przetrwać
Jako mikrokernel, GNU Mach nie zawiera ogromnej ilości funkcjonalności które znajdziemy w innych systemach operacyjnych, a tylko konieczne minimum wymagane do implementacji reszty systemu operacyjnego za jego pomocą. Oznacza to, że większość kodu samego systemu jest utrzymywana na zwenątrz jądra Mach, i podczas gdy kod ten może przechodzić drastyczne zmiany, kod mikrokernela pozostaje praktycznie nietknięty i jest on stosunkowo stabilny.
jest skalowalny
Mach jest szczególnie dostosowany do maszyn o architekturze SMP i klastrów sieciowych. Obsługa wątków jest zrealizowana na poziomie jądra, i samo jądro ciągnie z tego korzyści. Warstwa IPC (komunikacja międzyprocesowa) jest całkowicie przezroczysta sieciowo co powoduje że zasoby systemowe nie podlegają ograniczeniu do lokalnej maszyny (NORMA IPC nie jest w tym momencie dostępne w GNU Mach).
działa
Mach jest rzeczywistym oprogramowaniem które istnieje w Tym Momencie. Nie jest ani projektem badawczym, ani planowanym przedsięwzięciem. Nie będziesz musiał czekać żeby zacząć go używać i ulepszać. Mach był już wykorzystywany w wielu systemach operacyjnych w przeszłości, zwykle jako podstawa serwerów Single UNIX. W Systemie GNU, Mach jest podstawą działającego wielo-serwerowego systemu operacyjnego - Hurda.

Stan projektu

Wersja GNU Mach 1.3 wyszła w maju roku 2002 i zawiera zaawansowaną obsługę skryptów inicjalizacyjnych, obsługę dużych dysków twardych (powyżej 10GB) i ulepszoną konsolę.

GNU Mach jest używany jako domyślny mikrokernel w systemach GNU/Hurd. Jest on kompatybilny z innymi popularnymi dystrybucjami Mach'a. Sterowniki dla urządzeń blokowych i kart sieciowych zostały zaczerpnięte z serii jąder Linux 2.0.x i w związku z tym obsługiwany jest szeroki zakres popularnego sprzętu.

Należy wspomnieć że te sterowniki linuksowe zostały od tego czasu znacznie ulepszone, a trwają już prace nad nową wersją GNU Mach'a opartą o biblioteki OSKit, które używają nowszych sterowników i posiadają generalnie bardziej przejżysty kod obsługujący sprzęt.


[ Angielski | Hebrajski | Polski | Hiszpański ]

 [obrazek z logo Hurda] [ Angielski | Hebrajski | Polski | Hiszpański ]
Co nowego
 
Zmiany (ChangeLog)

GNU Hurd
 
Dokumentacja
Instalacja
Zasięganie Pomocy
Kod Źródłowy
Tworzenie
Historia
 
GNU Mach
 
Dokumentacja
Instalacja
Kod Źródłowy
 
MiG
 
Kod Źródłowy
 
Podobne Projekty


Spis Treści


GNU MiG: Wprowadzenie

MiG to generator interfejsu dla GNU Mach 3.0, który jest utrzymywany przez developerów Hurda dla projektu GNU.

Ów generator interfejsów tworzy szkielet kodu z plików definicji interfejsu (są to pliki .defs). Taki kod szkieletowy znacznie ułatwia implementację i używanie interfejsów Mach'a jako RPC (Remote Procedure Calls).

Narzędzie to jest potrzebne przy kompilowaniu GNU Mach oraz dystrybucji Hurda, a także do skompilowania bibliotek GNU C w systemie Hurd. Jest ono również przydatne przy innych częściach oprogramowania systemów GNU które używaja komunikacji międzyprocesowej opartej na Mach'u.

Stan projektu

Wersja MiG 1.3 została wydana w marcu 2002 i została ona wzbogacona o kompatybilność z OSF Mach.


[ Angielski | Hebrajski | Polski | Hiszpański ]


reply via email to

[Prev in Thread] Current Thread [Next in Thread]